Istota Świąt Bożego Narodzenia


Piękna choinka, stos prezentów, wyśmienite potrawy, odświętne stroje, rodzinne spotkania zaaranżowane..... Ogólnie rzecz biorąc wszystko dopięte na ostatni guzik. Hm... ale czy w tej całej otoczce nie zapominamy o najważniejszym? 


Konsumpcjonizm negatywnie wpływa na Święta Bożego Narodzenia. W pogoni za produktami, bez których nie umiemy wyobrazić sobie tego czasu, zatracamy znaczenie jakie mają ów święta. Coraz mniej osób wie czym jest adwent a co dopiero podejść do tego czasu jako do przeżycia duchowego. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie jest błąd? 

Z punktu widzenia dzieci to czas na otrzymanie mnóstwa prezentów, na które oczekują od pewnego czasu. Dla dorosłych to czas gdzie szał zakupowy bierze górę. Aż przychodzi mi na myśl powiedzenie zastaw się a postaw się. Najlepszym na to dowodem są informacje, które potwierdzają jak wiele osób zadłuża się, aby święta były wyjątkowe. Ale czy to dobra materialne mają o tym decydować?

W radiu piosenki typu Last Christmas, a w galeriach handlowych produkty idealne dla każdego byleby kupić. Po tej całej szopce malutkie pytanko: a gdzie jest miejsce dla głównej, najważniejszej w tym okresie rodziny Bożej? Gdzie w tym wszystkim jak sama nazwa świąt wskazuje miejsce na Narodziny Syna Bożego? 

Pisząc ten post chce zwrócić uwagę na to co jest NAJWAŻNIEJSZE. Powinniśmy radować się z narodzin Jezusa, słuchać pięknych kolęd, poczytać Pismo Święte i przede wszystkim przeżyć ten czas na rozwoju duchowym. Owszem pyszne potrawy, ozdobione mieszkanie, upominki pod choinką dodają uroku i jest milsza atmosfera, ale to tylko DODATEK. Mojemu synkowi tłumaczę, że te wszystkie przygotowania są po to, aby radować się z narodzin Syna Bożego. Staram się aby wszystko to, co towarzyszy nam w tym okresie nie przysłoniło prawdziwego znaczenia i ważności jaką mają Święta Bożego Narodzenia. Zapominając o tym to trochę tak jakby wyprawiać dla kogoś przyjęcie, kogo jednak nie wpuścimy na to spotkanie.... 

Narodzenie Pańskie jest było i będzie świętem chrześcijańskim. Podłoże wiary powinno być numerem jeden, a wszystkie inne aspekty są już mniej znaczące. 

Dlatego też wszystkim Wam życzę Wesołych Świąt, które pozwolą dostrzec jak ważnym dla ludzi było przyjście na świat Jezusa. Radujmy się z tego, że nasz zbawiciel przyszedł, aby dać nam życie wieczne. 

4 komentarze:

 1. Niestety masz rację, w tym pędzie zapominamy o najważniejszym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tąd mój wpis. Może ktoś dzięki niemu zastanowi się jakie mają znaczenie Święta.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Oczywiście dotknęła istoty świąt o czym wiele ludzi zapomina. Dla mnie to przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość z nas żyje w wielkim pędzie i święta są dobrym czasem na spędzenie z najbliższymi.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Wizyta z dzieckiem u bezdzietnych znajomych

Pojawienie się dziecka na świecie zawsze przynosi do naszego życia pewne zmiany. Jedną z nich to reorganizacja życia towarzyskiego. To n...

Copyright © 2014 Magda i Adaś :) , Blogger